مقررات ملی ساختمان

مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1395 (آخرین ویرایش)

مبحث بیست و یکم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1395
timeline_pre_loader

ویرایش اول مبحث

اولین ویرایش در سال 1391

انجام مطالعات پدافند غیر عامل به منظور شناخت تهدیدات و تدوین تهدید مینا، بررسی آسیب پذیری های زیر ساخت ها، اماکن و تأسیسات و ارائه راهکارهایی به منظور مصون سازی و پایداری می باشد.

تهدیدات از مشوع و پیچیدگی زیادی برخوردار هستند و مهندسین با تخصص های مختلف برای انجام طراحی ساختمان و تأسیسات، باید قابلیتهای لازم را با آموزش و بهره گیری از اسناد بالادستی پدافند غیرعامل در خود ایجاد نمایند.

اجرای الزامات و ملاحظات پدافند غیر عامل موجب کاهش آسیب پذیری نیروی انسانی، ساختمان ها، تأسیسات و تجهیزات حیاتی، حساس و مهم کشور در مقابل تهدیدات غیر طبیعی ایجاد شده توسط دشمن، می گردد.

این امر، باعث تداوم اداره کشور و فعالیتهای ضروری و کاهش آسیب پذیری زیرساخت ها اماکن، تأسیسات و تجهیزات مهم کشور در زمان وقوع تهدید می گردد.

این مبحث اختصاص به ضوابط پدافند غیر عامل در ساختمان ها دارد و طراحان، مجریان و ناظرین اجرای پروژه های ساختمانی، موظف به رعایت الزامات و ملاحظات پدافند غیر عامل مطابق با ضوابط مندرج در این مبحث می باشند

این مبحث مشتمل بر هشت فصل به شرح زیر می باشد :

قصل اول شامل کلیات، دامنه کاربرد مبحث، تعریف مفاهیم بنیادی در خصوص پدافند غیر عامل و کارکرد آن در مقررات ملی ساختمان می باشد. در این فصل ساختمان ها بر مبنای نوع کاربری، تعداد ساکنین، زیربنا، تعداد طبقات و ارزش سرمایه های داخل آن به پنج گروه تقسیم شده اند و سطوح مختلف بار انفجار و حداقل سطوح عملکرد سازمای اجزای ساختمان ها برای گروههای مختلف ساختمانی ارائه شده است

فصل دوم به بررسی ملاحظات پدافند غیر عامل در طراحی معماری و محوطه ساختمان ها و مجموعه های زیستی می پردازد.

در فصل سوم به انواع انفجار، امواج ناشی از آن و مشخصه های این امواج و فشار ناشی ازانفجار بر سازه پرداخته شده است

در فصل چهارم مشخصات مکانیکی مصالح در برابر بار انفجار و سامانه های سازهای مقاوم در برابر انفجار معرفی شده اند

فصل پنجم شامل روش های تحلیل و طراحی سازه ها در برابر بارهای ناشی از انفجار می باشد. روش های تحلیل دینامیکی غیر خطی و استاتیکی معادل جهت تحلیل اعضای سازه معرفی شده و معیارهای پذیرش اعضا با توجه به سطوح عملکرد ارائه شده است.

و در فصل ششم آنهدام پیشرونده و روش های طراحی سازه در برابر آن به عنوان جایگزینی برای طرح در مقابل انفجار، بررسی شده است 

در فصل هفتم تیر ملاحظات تأسیسات مکانیکی و برقی در حوزه پدافند غیر عامل آورده شده اند

موارد شمول فصل های فوق برای گروه های ساختمانی، مطابق جدول ۲۱-۱-۲ این مبحث می باشد.

با توجه به جدید بودن مباحث و لزوم ارزیابی بازخورد آن در جامعه مهندسی، پس از اتمام دوره آزمایشی موارد شمول آن مورد ارزیابی و تجدیدنظر قرار خواهد گرفت

از آنجا که ضوابط کمی این مبحث برای اولین بار تدوین و ارائه گردیده است، بی تردید دارای تراقص و کاستی هایی است و از مهندسان و محققان محترم تقاضا می شود تا نظرات ارزنده و سازنده خویش را جهت بررسی و اعمال در ویرایش بعدی در اختیار این کمیته قرار دهند. 

هزینه دانلود :
هزینه دانلود :

عکس پروفایل

علی قائمی

دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران – عمران ، علاقه مند به طراحی در وب و تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
برای اولین بار کامل ترین مجموعه مبحث نهم + اصلاحیه جدید منتشر شدبرای مشاهده کلیک کنید