مقررات ملی ساختمان

مبحث سوم مقررات ملی ساختمان چاپ 1395

مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ويرايش سوم چاپ 1395 (آخرین چاپ) به همراه آخرين اصلاحيه

timeline_pre_loader

ویرایش اول مبحث

اولین ویرایش در سال 1380

ویرایش دوم مبحث

دومین ویرایش در سال 1392

محافظت ساختمان ها در برابر آتش سوزی از ابعاد ایمنی جینی، ملی و منافع ملی از ضروری ترین نیازها و الزامات در طرح و اجرای ساختمان ها است معلوم و مهندسی ایمنی در برابر آتش از موضوعات مهمی محسوب می شود که در دهه های اخیر در دنیا بسیار مورد توجه قرار گرفته است

دانش فنی و فناوری های ایمنی در برابر آتش در دنیا به سرعت در حال رشد است. این موضوع فقط به ساختمان های مستعارف محدود نمی شود و زمینه های متعدد دیگر در کشور مانند سیستمهای حمل و نقل و سازهای جراحی فیگی نیازمند تحقیقات و فناوری های ایمنی در برابر آنتی هستند

علاوه براین با توجه به نیازهای متعدد در صنعت ساختمان کشور و رویکرد به سمت اهدافی نظیر سیگساری، مقاوم سازی، عایق کاری حوارشی و کاربرد مواد پلیمری و کامپوزیت ها در ساختمان که باعث افزایش خطر در حریق شده، از مراکز تحقیقاتی انتظار میرود راه حل های کاربردی برای ایمنی این محصولات در برابر آتش ارائه نمایند.

از جمله تهدید مقررات، استانداردها، دستورالعمل ها و آيين نامه های تخصصی برای تأمین سطح مناسب، ایمنی در برابر آتش در ساختمان ها و تروج فناوری های محافظت در برابر آتش ضروری است.

به این موضوع باید گرایش های جدید مقررات و استانداردها در دنیا به سمت الزامات برایه عملکرد و راه حل های مهندسی را اضافه کرد که در سال های اخیر حوزه های جدید و شخصی را در تحقیقات مهندسی آتش گشوده است و در کشور ما نیز باید در آینده نزدیک مورد توجه جدی تری قرار گیرد ویرایش حاضر از صحت سوم مقررات ملی ساختمان نسبت به ویرایش های قبلی به نحو قابل توجهی تکمیل شده تا به صورت بهشوی پاسخگوی نیازهای جامعه مهندسی و ایمنی آحاد جامعه باشد.

بیش از هر چیز، ساختار مبحث در این ویرایش به صورت مفهومی نظم داده شده مطالب در فصل های تخصصی مربوط به خود ارائه شده است. دسته بندی تعرفها که برای بسیاری از الزامات مورد نیاز است. در این ویرایش ارائه شده است.

دسته بندی ساختارها از نظر مقاومت در برابر آتش محدودیت های تبعادی ساختمان ها بسته به مقاومت عناصر آنها در برابر آتش، نصب سیستم های کشف و اعلام حریق، مشخصات راه های خروج، رفتار مصالح نازک کاری و نما در برابر انش، کنترل و محافظت مصالح پلیمری از نظر خطرپذیری در برابر آتش ، مقاومت در برابر آتش برای اجرای سازه ای و جداکننده های آتش بندی فعاهای جداسازی شده، محافظت در برابر دوده نصب سیستمهای اطفا و سایر مسائل مهم در یک فصل بندی منطقي و مفهومی ارائه شده اند.

به علاوه سوار بر و میل به برخی فضاها و ساختمان های خاص مانند اتریوم ها، ساختمان های عمیق و پارکینگ ها در این و برایش ارائه شده اسيد همچنین تجربیات و بازخوردهای جامعه مهندسی در سال های قبل از طرق مختلف در بافت و بهره برداری شد.

برخی اصلاحات مورد نیاز در ویرایش های الى (اعم از رفع اشکال، تعدیل سطح الزامات، الحزودن گزینه های طراحی و با شفافسازی برخی بندها) در این ویرایش انجام شده است. همچنین هماهنگی های بیشتری با کمیته های تخصصی سایر مباحث از جنبه های فلسی و واز مشاسی صورت گرفت.

یکی از پیشرفت های مهم در این ویرایش، تدوین ضوابط شسته بندی مصالح نازک کاری و تما از نظر رفتار در برابر أنتي و تعيين الزامات کاربردی برای آنها بود.

این موضوع همچنین برای مصالح قوم لیموی صورت گرفت و ضوابط آنها ارائه شده است نیازی به توضیح نیست که یکی از مهمترین عوامل گسترش حریق در ساختمان ها و تلفات و خسارات ناشی از آنها کاربرد مصالح قابل اشتعال و با استفاده ناصحیح از مصالح با جزئیات اجرایی غلط است که در این و برایش از مبحث سوم مقررات ملی ساختمان، برای اولین بار ضوابط آنها تا حدود زیادی ارائه شده و قدم مهمی در جهت ارتقاء سطح ایمنی در برابر آتش در کشور تلقی می گردد

در این ویرایش تلاش شده تا سطح الزامات و نیز دامنه اجباری شدن آنها در یک فرآیند منطقی و با در نظر گرفتن شرایط کشور از جنبه هاي مختلف اقتصادی، فنی و دسترسي به فناوری های مورد نیاز در نظر گرفته شده، برخی از الزامات، تنها برای ساختمان های عمومی و پا با ارتفاع زیاد اجباری شده است.

بدیهی است با پیشرفت سطح فناوری و عمومی تر شدن کاربرد محصولات محافظت کننده در برگیر آن و دریافت بازخوردهای مناسب از این جهته، می توان در ویرایش های بعدی دامنه اعمال مقررات ملی ساختمان را به نحو متناسب افزایش داد با وجود پیشرفت های به عمل آمده در سال های اخیر، هنوز مقررات تخصصی محافظت در برابر أتش و مدارک فی پشتیبان آن نیاز به توسعه و تکمیل دارد که امید است در سال های پیش روی با سرعت بیشتری نسبت به قبل شاهد آن باشیم. قطعا بازخورد اثرها و نظرهای متخمین و دست اندرکاران، راهگشای تکمیل و توسعه مبحث در ویرایش های بعدی خواهد بود. در حال حاضر

تهیه دستورالعمل های طراحی و نصب برای سیستم های استقاء خودکار و لوله های قائم آتش نشانی در زیر کمیته های تخصصی مبحث سوم مقررات ملی ساختمان در دست تدوین است که امید است به زودی و پس از تصویب نهایی در شورای تدوین مقررات ملی ساختمان تحت عنوان مدارک فنی پشتیبان مبعث به جامعه فنی ارائه شود.

قطعا تهیه راهنما برای مبخت نیز از الویت مهم برخوردار است و از جمله ارائه اطلاعات در خصوص مصالح و سیستم های متعارف برای کاهش هزینه ها و تسهیل طراحی دی راهنمای مبحث مورد توجه قرار خواهد گرفت در اینجا لازم است تا از نظرات و راهنمایی های شورای محترم تدوین مقررات و به ویژه زرشپس محترم شورا، جناب آقای دکتر محمد تقی احمدی، قدردانی کرده کمکها و پشتیبانی کارشناسان دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان، به ویژه سرکار خانم مهندس سهیلا پاکروان شایسته قدردانی می باشد.

همچنین کمیته تخصصی بسته سوم مقررات ملی ساختمان از نظرات رؤسای محترم سایر کمیته های تخصصی و جامعه مهندسی در جهت رفع اشکالات و ارتقاء این مبحت کمال تشکر را دارد.

امید است این ویرایش از مبحت در جهت ارتقاء ایمنی جانی و مالی شهروندان، کاهش خسارات ناشی از حویق و حفظ سرمایه های ملی به بهترین نحو مؤثر باشد.

هزینه دانلود :
هزینه دانلود :

دانلود اصلاحیه

عکس پروفایل

علی قائمی

دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران – عمران – علاقه مند به تولید محتوا در وب در زمینه عمران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
برای اولین بار کامل ترین مجموعه مبحث ششم منتشر شدبرای دانلود رایگان کلیک کنید
+