مقررات ملی ساختمان

مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان کلیه ویرایش (شامل آخرین ویرایش 1398)

لطفا دقت کنید
ویرایش 1392 این مبحث مطابق منبع آزمون 1400 می باشد.

مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398

نوار زمانی زیر نمایانگر تغییرات ویرایش مبحث هشتم مقررات ملی در طول زمان

نوار زمانی زیر نمایانگر تغییرات ویرایش مبحث هشتم مقررات ملی در طول زمان

timeline_pre_loader

ویرایش اول مبحث

اولین ویرایش در سال 1384

ویرایش دوم مبحث

دومین ویرایش در سال 1392

مبحث هشتم مقررات ملی مطابق منبع آزمون نظام مهندسی 1400

مبحث هشتم مقررات ملی مطابق منبع آزمون نظام مهندسی 1400

استفاده از مصالح بنایی در اجرای ساختمان ها از دیر باز در ایران رواج داشته است . اکثر ساختمان های موجود در کشور، به ویژه در شهرهای کوچک، بخش ها، روستاها و همچنین در بافت های فرسوده و قدیمی کلان شهرها از نوع مصالح بنایی می باشند.

آسیب پذیر بودن این ساختمان ها در زمین لرزه های گذشته، که عمدتا ناشی از عدم رعایت صحیح ضوابط فنی می باشد،  اهمیت تدوین ، به روز رسانی و ترویج مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان را آشکار می سازد.

اولین کمیته تخصصی مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان، تحت عنوان “ساختمان های مصالح بنایی” در سال ۱۳۷۶ شروع به فعالیت نمود. در ابتدا، با توجه به رواج اجرای سنتی این نوع ساختمان در ایران، که عمدتا مغایر با ضوابط فنی ساختمان های مقاوم در برابر زلزله می باشد،

کمیته تخصصی تصمیم گرفت این مبحث را بر اساس تجربیات بومی و امکانات موجود در کشور بومی سازی نماید و طی مباحث جداگانه : ساختمان های آجری، خشتی و سنگی غیر مسلح و کلاف دار ، مبحث را برمبنای نیاز آن زمان جامعه مهندسی ایران تدوین و در سال 1384 ارائه نمود.

 • منابع آزمون نظام مهندسی

  جهت مشاهده کلیک کنید

با پیشرفت صنعت ساخت و ساز و فراهم گردیدن امکان استفاده از مصالح جدید در اقصی نقاط کشور، در ویرایش دوم مبحث، مباحث ساختمان های سنتی خشتی، سنگی و آجری غیر مسلح تجميع و محدودتر گردیده و جهت آشنایی جامعه مهندسان، مبحث بنایی مسلح به صورت مقدماتی و محدود وارد مبحث گردید.

باتوجه به اهتمام جدی دفتر تدوین مقررات ملی ساختمان چهار بازنگری و بروز نمودن مباحث، پس از تدوین آخرین ویرایش مبحث هشتم در سال ۱۳۹۲، کمینه جدید مبحث، بلافاصله ارزیابی و بازنگری مبحث را آغاز نمود. در مسیر به روز رسانی میحث و همگام کردن آن با آیین نامه های معتبر بین المللی و نیاز امروز صنعت ساختمان کشور، در ویرایش جدید، بحث ساختمان های بنایی مسلح به صورت جامع ارایه شده است. همچنین، با توجه به وجود امکانات فنی و اقتصادی ساخت ساختمان های بنایی با کلاف در اقصی نقاط کشور و نظر به آسیب پذیر بودن ساختمان های بنایی سنتی غیر مسلح (بدون کلاف)، بحث اخیر از مبحث هشتم حذف شده است.

با برگزاری جلسات متعدد کمیته تخصصی ، پیش نویس ویرایش جدید این مبحث آماده شد و در معرض نظر خواهی صاحب نظران و مهندسان قرار گرفت و به تصویب شورای تدوین مقررات ملی ساختمان رسید. در این ویرایش نسبت به ویرایش پیشین تغییرات زیر انجام شده است :

1. در فصل اول ویرایش جدید، تعاریف اولیه مورد نیاز این مبحث. در مقایسه با ویرایش قبلی، به میزان قابل ملاحظه ای گسترده تر ارائه شده است. همچنین، با توجه به روابط طراحی ارائه شده در فصل چهارم و فصل های دیگر مبحث ، علائم اختصاری مورد استفاده در مبحث در ویرایش جدید این فصل تعریف شده اند.

۲. فصل دوم از ویرایش جدید به معرفی خصوصیات مصالح مورد استفاده می پردازد که نسبت به ویرایش پیشین مفصل تر بوده و اطلاعات بیشتری در رابطه با انواع و ویژگی های مصالح در اختبار مهندسان قرار می دهد.

۳.  در ویرایش جدید این مبحث ، ابن مردم، فصل سوم تحت عنوان “ضوابط عمومی” مورد بازنگری مفصل قرار گرفته است، به ویژه ضوابط مربوط به اعضای غیر سازه ای به صورت مبسوط در این فصل گنجانده شده است.

4. فصل چهارم ویرایش جدید به ارائه ضوابط “ساختمان های بتابی مسلح” اختصاص داده شده است. این ساختمان ها با توجه به عملکرد مناسب در برابر زلزله، در کشورهای پیشرفته لرزه خیز نیز مورد استفاده قرار می گیرند. لذا کمیته بازنگری مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان وقت قابل ملاحظه ای را صرف تکمیل و گسترش این فصل از مبحث نموده و با افزودن مباحث مربوط به بارگذاری، تحلیل و طراحی ساختمان های بنایی مسلح به روش مقاومت نهایی، مجموعه ای کامل در اختیار جامعه مهندسان قرار داده است.

امید است تکمیل این فصل از مبحت ، مشوقی باشد برای استفاده گسترده از ساختمان بنایی مسلح در ایران

5. فصل پنجم ویرایش جدید مبحث ، تحت عنوان “ساختمان های بنایی با کلاف”، بطور کلی دوباره نویسی شده است. این فصل نسبت به ویرایش قبلی گسترش قابل ملاحظه ای بافته و بسیاری از ابهامات و کمبودهای موجود بر طرف گردیده است.

6. همان گونه که اشاره شد، در ویرایش جدید مبحث، فصل ششم ویرایش قبلی تحت عنوان “ساختمان های بنایی غیر مسلح” حذف و قسمت هایی از فصل حذف شده، شامل اجرای انواع سقف ها به فصل پنجم ویرایش جدید افزوده شده است.

امید است که پس از بیش از بیست سال که از تشکیل اولین کمیته تخصصی مبحث هشتم می گذرد، ویرایش جدید مبحث پاسخگوی نیازهای امروز جامعه مهندسی ساختمان کشور باشد.  وبرایش جدید مبحث هشتم نیز بی شک عاری از کمبود و ابهام نمی باشد، لذا از محققان و مهندسان محترم خواهشمندیم نظرات اصلاحی و تکمیلی خود را جهت بررسی در اختیار این کمیته قرار دهند.

ما در این نوشته ، تلاش کردیم که کلیه اطلاعات و ویرایش های لازم مبحث هشتم مقررات ملی رو برای مهندسین و علاقه مندان عزیز فراهم کنیم که اقدامات مهم آن به شرح زیر است :

1) امکان دانلود رایگان مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398 (آخرین ویرایش)

2) امکان دانلود رایگان مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392 (ویرایش قبلی) مطابق آزمون 1400

3) امکان خرید راحت و امن مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1398 (آخرین ویرایش)

4) امکان خرید راحت و امن مبحث هشتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392 (ویرایش قبلی) مطابق منابع آزمون 1400

و…

امید است این تلاش مورد رضایت و استفاده شما همراهان گرامی باشد

لطفا نظرات و اشکالات موجود اعم از اشکال تایپی ، خرابی لینک دانلود و حتی انتقاد و پیشنهادات خود را به صورت نظرت زیر همین نوشته برای ما ارسال کنید.

باتشکر

برای اولین بار

برای اولین بار

 • مقررات ملی ساختمان

  دانلود رایگان مباحث دیگر

 • کتاب مقررات ملی

  خرید مباحث دیگر مقررات ملی

 • نظام مهندسی

  آخرین اخبار و منابع 

هزینه دانلود :
هزینه دانلود :

مبحث هشتم ویرایش 1398

مبحث هشتم ویرایش 1392 مطابق منبع آزمون

علی قائمی

دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران – عمران ، علاقه مند به طراحی در وب و تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.

دکمه بازگشت به بالا
برای اولین بار کامل ترین مجموعه مبحث نهم + اصلاحیه جدید منتشر شدبرای مشاهده کلیک کنید