مقررات ملی ساختمان

مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان کلیه ویرایش (شامل آخرین ویرایش 1392)

مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392

نوار زمانی زیر نمایانگر تغییرات ویرایش مبحث هفتم مقررات ملی در طول زمان

نوار زمانی زیر نمایانگر تغییرات ویرایش مبحث هفتم مقررات ملی در طول زمان

timeline_pre_loader

ویرایش اول مبحث

اولین ویرایش در سال 1369

ویرایش دوم مبحث

دومین ویرایش در سال 1388

مبحث هفتم مقررات ملی مطابق منبع آزمون نظام مهندسی 1400

مبحث هفتم مقررات ملی مطابق منبع آزمون نظام مهندسی 1400

مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان (پی و پی سازی) برای اولین بار در مرداد ماه ۱۳۶۹ منتشر شد. از آنجا که اساسا موضوع مهندسی ژئوتکنیک به علت پیچیدگی ها و عدم شناسایی هایی که در زمین موجود است، مانند سایر گرایش های مهندسی عمران در چارچوب آیین نامه و مقررات به راحتی نمی گنجد.

متن اولیه این مبحث مختصر و در حد بيان تعاریف کلی عنوان شده بود. در ویرایش بعدی که در سال ۱۳۸۸ منتشر شد. علیرغم گسترش قابل توجه مطالب نسبت به ویرایش قبلی، اما اعداد و ارقام محدوده های طراحی مانند ضرایب اطمینان و حدود مجاز بهره برداری ارائه نگردید.

با توجه به پیشرفت هایی که در این گرایش مهندسی پیش آمده، اعتقاد اعضا کمینه بر آن بوده است که لازم است اعداد و ارقام مورد نیاز طراحان را تا حد بیشتری مطرح نمود و لذا ویرایش حاضر با گسترش نسبتا وسیعی در مقایسه با متن قبلی روبروست که امید است مورد استفاده مهندسان قرار گیرد.
حرفه مهندسی ژئوتکنیک به علت آنکه تکیه بر آزمایش های صحرایی و آزمایشگاهی متعدد دارد و تغییرات قابل ملاحظه ای در خصوصیات خاکها وجود دارد فضای حاکم بر مبحث این تخصص از سایر مباحث مقررات ملی ساختمان کمی متفاوت باشد.

 • منابع آزمون نظام مهندسی

  جهت مشاهده کلیک کنید

در این مبحث به قضاوت مهندسی از تفسیر مشاهدات و نتایج آزمایش ها تکیه بیشتری می شود و در این ارتباط هم تجربه مهندسی نقش اساسی تری به عهده می گیرد و هم مسئولیت مهندس افزایش می یابد.

زمینه اصلی ویرایش جدید، طراحی بر اساس حالات حدی است و در آن عمدتا به حالات حدی نهایی و بهره برداری پرداخته شده است. این دو حالت حدی علاوه بر آنکه با مفاهیم علمی و عملی ژئوتکنیک هماهنگی خوبی دارد، امروزه در بیشتر گرایش های مهندسی عمران مطرح شده و مورد استفاده قرار می گیرد. اما از آنجا که در عرف فعلی مهندسی کشور، طراحی پی ها و دیوارها عمدتا با روش تنش های مجاز صورت می گیرد، سعی شده با معرفی ضرایب اطمینان مناسب، بافته های حالات حدی با بافته های تنش های مجاز قابل مقایسه باشد و طراحان بتوانند مطابق معمول با روش تنش های مجاز یا مشابه سایر همکارانشان در حرفه مهندسی عمران با روش حالات حدی طراحی کنند.

از ویژگی های این مبحث ارتباط تنگاتنگ آن با سایر مباحث موجود در مقررات ملی ساختمان است. در این رابطه سعی شده ضمن منظور داشتن مسائل سازه ای، کمترین تناقضی با مباحث مربوط به آنها ایجاد نشود، وجود متخصص سازه در جمع کمینه تدوین کننده این مبحث خود نشانه اهمیت این موضوع است.

لازم است یادآوری شود که ضمن آنکه موضوع خاک و ژئوتکنیک از قدیمی ترین تخصص های مهندسی عمران است، ولی به علت پیچیدگی های خاص آن هنوز مسائل ناشناخته در آن فراوان بوده و نیاز به پژوهش و کسب تجربه بیشتری است. از این رو علی رغم اینکه در ویرایش جدید تا آنجا که ممکن بوده سعی شده برای سوالات و گزینه های مختلف طراحان، پاسخ های روشن و قاطعی داده شود، اما سوالات پاسخ داده نشده و یا اشکالات متعددی ممکن است در متن فعلی وجود داشته باشد که برای برطرف کردن آنها نیاز به راهنمایی عموم مهندسان و اهل فن می باشد.

امید است استفاده کنندگان این مبحث از اظهار نظر و ارایه پیشنهاد و نقدهای خود دریغ نکنند و تدوین کنندگان مبحث را مورد عنایت قرار دهند.

در پایان اعضاء کمیته مبحث از همکاران شورای تدوین که با ارائه نقطه نظرات و نقدهای خود طی جلسات مختلف باعث ارتقاء کیفیت این مبحث شدند، تشکر و قدردانی می نمایند.

ما در این نوشته ، تلاش کردیم که کلیه اطلاعات و ویرایش های لازم مبحث ششم مقررات ملی رو برای مهندسین و علاقه مندان عزیز فراهم کنیم
که اقدامات مهم آن به شرح زیر است :

1) امکان دانلود رایگان مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392 (آخرین ویرایش)

2) امکان خرید راحت و امن مبحث هفتم مقررات ملی ساختمان ویرایش 1392 (آخرین ویرایش)

و…

امید است این تلاش مورد رضایت و استفاده شما همراهان گرامی باشد

لطفا نظرات و اشکالات موجود اعم از اشکال تایپی ، خرابی لینک دانلود و حتی انتقاد و پیشنهادات خود را به صورت نظرت زیر همین نوشته برای ما ارسال کنید.

باتشکر

برای اولین بار

برای اولین بار

 • مقررات ملی ساختمان

  دانلود رایگان مباحث دیگر

 • کتاب مقررات ملی

  خرید مباحث دیگر مقررات ملی

 • نظام مهندسی

  آخرین اخبار و منابع 

هزینه دانلود :
هزینه دانلود :

مبحث هفتم ویرایش 1392

علی قائمی

دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران – عمران ، علاقه مند به طراحی در وب و تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت ، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز Google استحریم خصوصیسیاست وشرایط استفاده.

من با این شرایط موافقم.

دکمه بازگشت به بالا
برای اولین بار کامل ترین مجموعه مبحث نهم + اصلاحیه جدید منتشر شدبرای مشاهده کلیک کنید